Jste zde

Domů


Foto: Divadlo SaH

Kromě klasických a velmi oblíbených představení pro děti i dospělé připravilo Divadlo Spejbla a Hurvínka na červen pro své diváky zážitkové workshop. Premiérou bude ukončen 7. ročník kurzu loutkového divadla, do jehož 8. ročníku se zájemci mohou hlásit již nyní. Zároveň divadlo zahájí v červnu zkoušení jedné z kultovních her “Past na Hurvínka”, kterou diváci na prknech divadla uvidí poprvé v říjnu. To vše bude následovat po květnových oslavách neuvěřitelných 93. narozenin legendární loutkové postavičky Hurvínka, kterou znají děti po celém světě.

Začátek května byl v divadle Spejbla a Hurvínka mimo jiné ve znamení velkých oslav. Slavná postavička Hurvínka oslavila své už 93. narozeniny. Diváci mohli s Hurvínkem slavit v celé řadě oblíbených představení, například Hurvínkova Nebesíčka, Hurvínkova cesta do Tramtárie, Hurvínek mezi osly, Jak s Máničkou šili všichni čerti nebo v představeních pro dospělé, jako například Dějiny kontra Spejbl nebo Spejbl a město hříchu. Ve spolupráci s Nadačním fondem pomoci Karla Janečka uvedlo Divadlo Spejbla a Hurvínka v květnu také speciální cenově zvýhodněné představení pro seniory. Další takové představení má divadlo na programu v listopadu. Konkrétně půjde o hru Dějiny kontra Spejbl.

V spolupráci s Nadačním fondem pomoci Karla Janečka připravuje Divadlo Spejbla a Hurvínka rovněž celou řadu dalších zajímavých projektů. Například pravidelná představení pro neslyšící a nevidomé děti. „Jsme velmi vděční, že jsme letos mohli uvést již deváté představení pro nevidomé a neslyšící. Za to patří Nadačnímu fondu pomoci Karla Janečka velký dík,“ říká Denisa Kirschnerová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka.

Ředitel Nadačního fondu pomoci Karla Janečka Čestmír Horký k tomu dodává: “Divadlo Spejbla a Hurvínka jsem navštívil letos poprvé se svým synem. Jsem moc rád, že je o unikátní představení pro neslyšící a nevidomé děti takový zájem. Všech 281 míst bylo obsazeno. Když vidíte plné divadlo šťastných a pobavených dětí, je zřejmé, že naše spolupráce, která trvá již šestým rokem, má smysl. Lidé v divadle jsou velmi kreativní, a tak se už letos můžete těšit na novinky, které společně připravujeme". Dále divadlo Spejbla a Hurvínka připravuje společně s Nadačním fondem pomoci Karla Janečka projekt v duchu „zavěšené“ vstupenky, který by měl umožnit návštěvu divadla dětem ze sociálně slabších rodin.

S příchodem června se blíží také Den dětí. Ten oslaví Divadlo Spejbla a Hurvínka mimo jiné zážitkovým workshopem pro veřejnost, pořádaným podle velmi úspěšných workshopů, které divadlo dosud pořádalo pouze pro školy a to v duchu dramatické výchovy. Workshop pro veřejnost se uskuteční 1. června od 15:45 a navazovat bude na představení Mikiho Kirschnera, Robina Krále a Jiřího Škorpíka „Jak s Máničkou šili všichni čerti“. Náplň zážitkového workshopu bude dětem vytvořena na míru a povedou jej odborně vzdělaní lektoři. „V rámci workshopu dostávají děti možnost dotknout se příběhu shlédnutého v rámci našeho představení z jiné perspektivy. Mohou nabídnout třeba i vlastní řešení zápletky,“ říká k workshopům Divadla Spejbla a Hurvínka Denisa Kirschnerová, ředitelka divadla.

Mezi doprovodnými akcemi, které Divadlo Spejbla a Hurvínka nabídne v příští sezóně, bude take zmíněný již osmý ročník kurzu loutkového divadla pro děti. Ten si klade za cíl podrobněji seznámit děti s principy loutkového divadla. „Vzhledem k tradici našeho divadla klademe důraz především na marionetu. Dětem by měl tento kurz zprostředkovat setkání s různými uměleckými složkami, které jsou součástí procesu vytváření loutkového představení. Informace k zápisu do kurzu najdete aktuálně na našich stránkách www.spejbl-hurvinek.cz,“ představuje kurz loutkového divadla pro děti ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Denisa Kirschnerová.

Nejoblíbenější českou loutkovou scénu čeká také několik příjemných povinností. Zahájeny budou zkoušky jedné z kultovních her divadla, Past na Hurvínka. Představení, které obohatí dětský repertoár, bude mít premiéru příští divadelní sezóně v říjnu.

Kromě toho, 29. května Spejbl a Hurvínek spolupokřtí na narozeninové zahradní slavnosti Botanické zahrady hl. města Prahy knihu Příběh trojské botanické zahrady vydanou u příležitosti výročí padesáti let od založení největší botanické zahrady v České republice. Kmotry knihy se Spejbl s Hurvínkem stanou společně s osobnostmi projektu Kořeny osobností, jehož jsou obě slavné postavičky rovněž součástí. Projekt Kořeny osobností poutá od roku 2009 jedinečným způsobem zájem široké veřejnosti k přírodnímu bohatství, jímž pražská botanická zahrada disponuje a spojuje významné osobnosti s vzácnými a ohroženými rostlinnými druhy. Postupně̌ by měl projekt představit až 150 významných osobností a stejný počet rostlinných exemplářů, které se ve volné přírodě již téměř nevyskytují či stojí před úplným vymizením.

V neposlední řadě obdrží Spejbl a Hurvínek v rámci 6. ročníku festivalu humoru KOMEDY FEST, který se uskuteční 26. 5. - 1. 6. 2019 v Plzni, hlavní ocenění, Cenu Komedy Festu za celoživotní přínos humoru na poli divadelním, filmovém a televizním. „Loutkové postavičky Spejbla a Hurvínka patří nejen k české kultuře a humoru, ale také k Plzni, kde se festival koná, a kde dlouhá léta působil jejich duchovní otec loutkář prof. Josef Skupa. Své první profesionální krůčky zde S+H absolvovali již téměř před sto lety. Jsme proto rádi, že právě v roce blížících se 100. kulatin Spejbla můžeme oběma legendárním postavičkám předat Cenu Komedy Festu,“ říká PR manažer festivalu René Kekely. V minulosti si cenu převzali takové osobnosti jako Iva Janžurová, Petr Nárožný či Stanislav Zindulka.

Program divadla je zde

REKLAMA

TVsenior.cz
Zvýhodněné cestování pro seniory starší 55 let
Pomozte obnovit Letenský kolotoč